فروشگاه شبکه سازان

بررسی تفاوت سوئیچ های 100 با 1000 در چیست؟

بررسی تفاوت سوئیچ های 100 با 1000 یکی از سوالاتی است که هنگام خرید سوئیچ شبکه پرسیده می شود. به همین دلیل با توجه به نقش مهم سوئیچ در ساختار شبکه، در این مقاله قصد داریم تا شما را با کاربرد این وسیله در سیسکو و سیستم عامل های مختلف و تاثیرگذار روی آن آشنا کنیم.

دلیل اهمیت سوئیچ در شبکه چیست؟

سوئیچ وسیله ای است که بدون وجود آن قادر به اتصال دستگاه های مختلف مثل کامپیوتر، پرینتر و اسکنر به یکدیگر نخواهیم بود. عملکرد این سخت افزار به گونه ای است که می تواند همه داده ها و اطلاعات را در سطح شبکه دریافت و ارسال کند.
اما با در نظرگرفتن اینکه سرعت ارسال کردن اطلاعات و داده ها توسط این سخت افزار کوچک به نوع آن بستگی دارد، موضوع تفاوت سوئیچ های 100 با 1000 مطرح می شود که در ادامه به تشریح کامل این مسئله خواهیم پرداخت.

تفاوت سوئیچ های 100 با 1000

عدد 10 و 100 در این قطعات به معنای سرعت انتقال داده آنها براساس مگابایت بر ثانیه است. ازاین رو می توان نتیجه گرفت که سوئیچ های مدل 10، توانایی منتقل کردن 10 مگابایت داده را در ثانیه دارند. این در حالی است که سوئیچ های 100 مناسب انتقال 100 مگابایت اطلاعات در هر ثانیه هستند.
اکنون سوال اینجاست تا زمانی که سوئیچ های 100 مگابایت بر ثانیه وجود دارند، چه نیازی به مدل های کم حجم تر و کندتر خواهیم داشت؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مسئله مربوط به وسعت شبکه می شود. به طوری که از انواع سوئیچ های 10 مگابایتی در شبکه های کوچک و خانگی استفاده می کنند و هر چه اندازه یک شبکه بزرگ تر شود، قاعدتا نیاز ما به داشتن سوئیچ هایی با ظرفیت و حجم بالاتر نیز بیشتر خواهد شد.

 

تفاوت سوئیچ های 100 با 1000

نوع کاربرد سوئیچ سیسکو

بعد از بررسی تفاوت سوئیچ های 100 با 1000 نوبت به نوع کاربرد این سخت افزار در سیسکو می رسد. در واقع باید گفت که این قطعات در انواع ثابت، ماژولار، مدیریتی، غیر مدیریتی و صنعتی کاربرد دارند که در ادامه به آنها پرداخته ایم.

معرفی سوئیچ ثابت

هنگام خرید سوئیچ سیسکو ابتدا به سراغ انواع ثابت می رویم. چون بسیاری از شبکه ها وجود دارند که نیازمند سوئیچ های ثابت و فیکس هستند. به همین دلیل این قطعات را در انواع پورت های 8، 16 و 24 تولید می کنند.

سوئیچ ماژولار چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟

زمانی که موضوع مربوط به ارتقای شبکه می شود، نیاز به کاربرد سوئیچ های ماژولار داریم. زیرا این سخت-افزارها توانایی این را دارند که تعداد پورت های موجود در شبکه را افزایش دهند.

منظور از سوئیچ مدیریتی چیست ؟

اگر نیاز به داشتن کنترل روی تنظیمات سوئیچ شبکه دارید، باید نوع مدیریتی آن را انتخاب کنید. این انواع توانایی تنظیم شدن را داشته و به مدیر شبکه این امکان را می دهند که هر پورت را با توجه به نیازی که دارد کانفیگ کند.

تفاوت سوئیچ های غیر مدیریتی را با مدیریتی بشناسید :

خلاف آنچه در رابطه با انواع سوئیچ های مدیریتی گفتیم، غیر مدیریتی ها طوری هستند که با اتصال به جریان الکتریکی شروع به کار کرده و با قطع جریان از کار خواهند ایستاد. استفاده از انواع غیر مدیریتی مناسب شبکه های کوچک و خانگی است و مدیریتی ها معمولا برای شبکه های بزرگ و حساس کاربرد دارند که هنگام خرید سوئیچ شبکه باید به تفاوت آنها دقت داشت.

معرفی و بررسی ویژگی های سوئیچ صنعتی

عملکرد سوئیچ های صنعتی نیز مشابه آنچه در رابطه با انواع ماژولار گفتیم است؛ اما همان طور که از نام آنها پیداست، کاربرد سوئیچ های صنعتی مربوط به محیط هایی که نیاز به مقاومت بالا دارند می شود.

 

سیستم عامل‌های سوئیچ سیسکو

سیستم عامل‌های سوئیچ سیسکو

حال که شما را با تفاوت سوئیچ های 100 با 1000 آشنا کردیم و کاربرد انواع سوئیچ را در اختیارتان گذاشتیم، نوبت به بررسی سیستم عامل های سوئیچ های سیکسو می رسد که همه آنها را در لیست پایین منتشر کرده ایم:

• IOS XE: نام دیگر این سیستم عامل Families است و روی لینوکس اجرا می شود. با استفاده از آن کاربر مقدور است تا یک پایه کد مشابه استفاده کند.
• IOS XR: این سیستم عامل را می توان مشابه یونیکس در دسته سیستم عامل های مبتی بر QNX و تجاری قرار داد. نام دیگر آن trains است و از SDN و embedded systems market پشتیبانی می کند.
• NX-OS: کاربرد این سیستم عامل برای سوئیچ های شبکه فضایی ذخیره‌سازی کانال فیبر سری است. نوع NX-OS را می توان با باقی سیستم عامل های موجود در سیسکو اجرا کرد.

جمع بندی
بزرگ ترین تفاوت سوئیچ های 100 با 1000 در سرعت و ظرفیت انتقال داده و اطلاعات آنها در سطح شبکه است. به همین دلیل می توان پیش بینی کرد که مدل های 1000 برای شبکه های بزرگ و حساس مناسب هستند و انواع 100 برای استفاده در شبکه های خانگی و محلی توصیه می شوند.
باید اضافه کنیم که سوئیچ ها به قدری در حوزه شبکه اهمیت دارند که کاربرد آنها در انواع مختلفی با نام های ثابت، ماژولار، مدیریتی، غیر مدیریتی و صنعتی وجود دارد و انتخاب هر کدام از موارد گفته شده، بستگی به نیاز شبکه و صلاح مدیر آن خواهد داشت.
همچنین لازم به ذکر است که سوئیچ ها را با 3 سیستم عامل مختلف مدیریت می کنند تا بتوانند ارتباط داده را بین گره های شبکه برقرار کنند. نام این سیستم عامل ها عبارت اند از: IOS XE، IOS XR و NX-OS.

برای امتیاز دادن کلیک کنید

شبکه سازان ایران | فروشگاه تجهیزات شبکه

تلفن پشتیبانی 68215 - ۰۲۱

درباره فروشگاه اینترنتی شبکه سازان

شبکه سازان یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه های اینترنتی تجهیزات شبکه در کشور، با بیش از بیست سال سابقه و فعالیت، با گستره‌ای از تجهیزات شبکه ، برای کاربران خود « تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی در حوزه فناوری و تکنولوژی » را تداعی می‌کند. «ارسال سریع»، «ضمانت بهترین قیمت» و «تضمین اصالت کالا» سه اصل اساسی شرکت شبکه سازان می باشد. همواره با پایبندی و رعایت این سه اصل از نخستین روز تاسیس و افزایش مراکز توزیع در استان تهران، توانسته ایم امکان ارائه خدمات و تحویل کالا در همان روز ثبت سفارش را فراهم آوریم و حوزه‌ های تازه‌ای را در جذب لبخند رضایت بیشتر مخاطبینمان ، فروش تجهیزات و ارائه خدمات اکتیو و پسیو شبکه را به دایره‌ فعالیت خود بیافزاییم.
logo-samandehi
برای استفاده از مطالب شبکه سازان ، داشتن «هدف غیرتجاری» و ذکر «منبع» کافیست. تمام حقوق اين وب‌سايت نیز برای شرکت شبکه سازان است.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.